Dorama.Doramahorsedark@seznam.cz

 

Severní Korea, oficiálně Korejská lidově demokratická republika (zkracováno jako KLDR) je stát ve Východní asii na severní části korejského poloostrova. Na severu sousedí převážně s čínou a v nejsevernějším rohu poloostrova také 11,8 km s ruskem. Na jihu vede podle 38. rovnoběžky hranice s jižní koreou, která je jedním z nejmilitarizovaňejších míst planety. Počet obyvatel se odhaduje na 23 milionů. Hlavním městem je pchjongjang. Vládní stranou je korejská strana práce, státní ideologií je čučche. Severní Korea má třetí největší armádu na světě (cca 1,3 miliónů) a rozvinutý jaderný program, ale co se týká hospodářství v oblasti průmyslového rozvoje či potravinové soběstačnosti, je země velmi zaostalá.

 

Pchongjang je hlavní město KOREJSKÉ LIDOVĚ DEMOKRATICKÉ REPUBLIKY. Leží na dolním toku řeky Tedong, která jej dělí na výstavní západní část a nepříliš vzhlednou východní část. Podle neaktuálního oficiálního údaje z roku 1993 zde žije 2 700 000 obyvatel, současné neoficiální odhady se pohybují mezi 700 000 a 3,8 milionu obyvatel.

Město je politickým, kulturním a ekonomickým centrem silně centralizovaného STÁTU, v KLDR má Pchongjang dominantní postavení. Jsou zde všechny vládní úřady a monumenty SOCIALISMU a KOMUNISMU.